Skip to content

Biyografi

Zeynep Bakşi Karatağ, müzik hayatına 1996 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde Seha Okuş’dan aldığı solfej dersleriyle başladı.

Ardından 1997 yılında İstanbul Üniverstesi Devlet Konservatuarına davam etti.
Uzun bir “Aile molası’’ndan sonra 2012 yılında tekrar müzik çalışmalarına atılan Zeynep Bakşi Karatağ’ın ilk albümü “Mozaik” 2016 yılında Kalan Müzik etiketi altında yayımlandı.
“İlk albümüm Mozaik eşim ve benim için gerçekten bir macera idi. Müziğe başladığımızda bunun bizi nereye götüreceğini bilmiyorduk. Eski geleneksel türkü ve şarkılarımızı yeni ve modern bir tarzla icra edip bunu yeni nesiller için de ilginç kılmak istiyorduk. Ve bunu başardığımızı söyleyebiliriz. Yorumlar o kadar pozitif ve motive edici idi ki biz yürüdüğümüz yolda yenilikçi bir ruhla ilerlemeye devam etme kararı aldık.”

2018’de yayımlanan ikinci albümü Usulca’da Ozbi, Ahmet Aslan ve Umut Altıncağ gibi sanatçı arkadaşlarıyla ile düetler yaptı.

Sanatçı 2019 yılında Bir Fırtına Tuttu Bizi, Adaletin Bu Mu Dünya, Derdim Gizli ve Yalan Dünya adlı teklilerini çıkardı. Teklilerin Türkiye’de bir çok dizilerde yayınlanmasıyla birlikte geniş kitlelerde büyük ilgi uyandırdı.

Zeynep Bakşi Karatağ 2020 de Fırat Çelik (Niye Çattın Kaşlarını), Doğan Duru (Kendim ettim Kendim Buldum) ve 2021’de Ahmet Aslan (Dağlar Dağlar) ile birçok düet şarkı yayınladı.
Zeynep Bakşi Karatağ 2021 yılında Altın Kelebek ödülünü (En iyi Kadın Halk Müziği) kazanmıştır.

Zeynep Bakşi Karatağ started her musical life with singing lessons with Seha Okuş at Müjdat Gezen Arts Centre at 1996. After that she joined in 1997 the State Conservatory of Istanbul. After a long “family break” Zeynep Bakşi Karatağ started 2012 with music again and released in 2014 her first studioalbum “Mozaik” at the label Kalan.

“My first record “Mosaic” was a kind of adventure for both, me and my husband. We started to make music without knowing where it might lead us. We thought it would be great to raise all these old and traditional songs to a new, modern level, which might be also interesting for a younger generation. And I guess, quite a lot of people were surprised to hear them in a completely different way. The response was overwhelming and encouraging as well. So we decided to move on and evolve in a natural, evolutionary way. This time we wrote four new songs for the album and we invited some friends to join us.” And so they did. For over a year Zeynep and her husband producer Murat were working on this new record. They invited other musicians like Ozbi, Ahmet Aslan and Umut Altıncağ. The result is a 12-song-journey into a modern and traditional world of Turkish songs. If you liked „Mosaic”, you will surely love „Usulca“.
Zeynep Bakşi Karatağ released in 2019 her singles “Bir fırtına tuttu bizi”, “Adaletin bu mu dünya” , “Derdim gizli” and “Yalan Dünya”.
These singles were played in different tv series in Turkey and becames very popular.
Zeynep Bakşi Karatağ released in 2020/2021 some new exiting duets with actor Firat Celik ,Dogan Duru (REDD) and singer Ahmet Aslan. In 2021 Zeynep Bakşi Karatağ won turkeys most important music award “Altın Kelebek“ in the category “Best female folk singer”.

Biyografi